Vykurovanie zimných záhrad a odstránenie pary…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Celoročné zimné záhrady je potrebné kúriť tak isto ako aj ostatné časti domu, ale často nestačí, pretože sa môžu zaparovať. Preto je nutné plánovanie zimnej záhrady z viacerých aspektov.

To je dôvod, prečo naša projektová kancelária spoločnosti Sunwood vopred so zákazníkom definujú užívateľské potreby a funkcie, ktoré určujú podmienky pre vykurovanie a odvlhčovanie.

Predtým ako sa exkluzívny obytný priestor navrhne, je nutné dohodnúť a prehodnotiť tieto skutočnosti :

– aké kúrenie je v ostatných miestnostiach bytu

– s ktorou miestnosťou bude spojená zimná záhrada

– načo bude použivaná zimná záhrada

– koľko rastlín bude v priestore alebo napr. umiestnenie fontánky, jakuzzi, čo ovplyvňuje tvorenie pary v priestore

– aké presklené plochy sú potrebné, z akého profilu bude zhotovená záhrada a samozrejme schopnosť prenosu tepla z použitých materiálov

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 Fakty:

– vlhkost priamo ovplyvňuje náš pocit tepla: priestory s nízkou vlhkosťou pôsobia chladnejšie a priestory s vyššou vlhkosťou pôsobia teplejšie

– 55% – 65% vlhkosť priestoru je ideálna pre ľudí zdržujúcich sa v miestnosti

– faktor zvýšenia teploty nemá priamy vplyv na zníženie kondenzácie, napr. na severnom póle tak isto môžeme pociťovať suchý vzduch ako na súši alebo v letných horúčavách sa môže tvoriť para na pobreží alebo brehoch riek. Preto sa môže vyskytnúť otázka či sa v dobre vyhrievanej, teplej záhrade môže zrážať para na okenných tabuliach ?

Žiaľ áno, ale samozrejme dobrá správa je, že sú možnosti k odstráneniu kondenzácie.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Krátke vysvetlenie: Vlhkosť vzduchu je pre nás veľmi dôležitá. Pokiaľ zaparenú nezkondezovanú paru v miestnosti začneme chladiť, po určitej dobe dosiahneme stav, pri ktorej sa para skvapalní. Konkrétne dosiahneme 100% vlhkosť, čo je prípad rovný rosného bodu.

Jednoducho pri danej teplote sa objaví povrchová kondenzácia. Toto sa môže stať aj napriek tomu, keď niekoľko centimetrov ďalej nameráme v zimnej záhrade trochu vyššiu teplotu.

– aj najmodernejšie zimné záhrady sú zvyčajne vyrobené z materiálov s nižším faktorom tepelnej vodivosti ako väčšina domov, nakoľko celá plocha je z presklených stien. Preto sa účinkom slnečného žiarenia ľahšie prehrejú a vplyvom chladu rýchlejšie vychladnú.

Zhrnuté : pri väčších tepelných rozdieloch napr. v zime, sa na sklenených plochách a profiloch samozrejme môže objaviť kondenzovaná para čo je prírodný jav. Napriek tomu je riešenie : Dobre navrhnuté vykurovanie, cirkulácia vzduchu  a odvlhčovanie !

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Pri navrhovaní záhrad naša spoločnosť venuje osobitnú pozornosť na presný výpočet spotreby kúrenia a návrh odvlhčenia. Tieto konkrétne čísla majú majitelia zimných záhrad Sunwood k dispozícii.

Vyberte si aj vy bezstarostnú kvalitu !

S pozdravom Sunwood tím