Az alábbiakban a leggyakrabban felmerülő kérdésekre igyekszünk választ adni. Amennyiben a további kérdése lenne, kollégáink örömmel állnak rendelkezésére e-mailben, telefonon vagy akár személyesen.

Pravdepodobne si môžete lahšie predstaviť zimnú záhradu vo Vašom domove, keď si rozmyslíme nasledovné otázky/myšlienky:

 • Máte radi pohladenie rannými slnečnými lúčmi, ktoré zažiaria do Vášho bytu a naplnia Vás pozitívnou energiou, aby ste z nej čerpali celý deň?
 • Máte radi presvetlené priestory, prirodzené denné svetlo a prievzdušnosť vo Vašom byte?
 • Bezohladne na ročné obdobie či by ste radi odpočívali po príchode domov zo zamestnania v tichučkom jarnom daždi, pri jesennom západe slnka a v zimnom snežení pri sedení v záhrade tak, že pritom si môžete užívať pohodlie bytu?
 • Radi by ste privítali svoju rodinu, svojich hostí, známych v miestnosti s mimoriadnou atmosférou, kde v príjemnom prostredí ochutnávate výborné víno, počas rozprávania sa až do nocí skúmať hviezdy na nebe cez priehľadnú strechu?

Všetky tieto pocity Vám a Vašej rodine zabezpečí profesionálne postavená zimná záhrada.

Sumárne: zimná záhrada je harmónia  medzi svetlom a priestorom,
miestnosť so zvláštnou atmosférou, kde sa môžete cítiť ako v prírode a pritom to je miestnosť, ktorá je centrom rodinného domova.

 

Predtým, ako by ste sa rozhodli, akú zimnú záhradu si vyberiete, pomôžeme Vám nájsť odpovede na otázky, podľa rôznych hľadísk. Hlavné zretele:

 • využívateľnosť zimnej záhrady, jej funkcia
 • k postaveniu použité materiály, ich typy
 • smerovanie zimnej záhrady podľa svetových strán

Podľa používateľnosti rozlišujeme obývateľné zimné záhrady, ktoré sú súčasťou Vášho bytu, ďalej slúžia na udržanie mediterránnych podmienok pre Vaše obľúbené rastliny.

Naša firma pri plánovaní zimnej záhrady  zohľadňuje aj ďalšie dôležité kritériá, aké sú dizajnové črty Vášho domu, tvar a farby používané na fasáde a výplniach otvorov. So sledovaním dizajnových jednotiek dosiahneme harmonické  a vkusné prispôsobenie pri dodatočne postavených zimných záhradách k domu.

Nakoľko zimnú záhradu si ľudia kupujú raz do života a v najlepších prípadoch ju bude využívať 20-30, alebo viac rokov, preto je dôležité sa rozhodnúť správne.

Nakoľko by ste mali možnosť na otestovanie zimnej záhrady postavenej zo systému pre zimné záhrady, alebo zimnej záhrady postavenej z T-profilov či z okien, mali by ste okamžite odpoveď na túto otázku.

Každý jeden element systému zimných záhrad vyvinuli inžinieri konkrétne na výrobu profilov zimných záhrad pri zohľadnení na statické výpočty a es-
tetickosť uzlových bodov. Pozorovali a zohľadňovali aj jednoduchú montáž, statiku a estetickosť, design, prievzdušnoť, mikroventilácia, vodotesnosť, doplnky a záruka. Sumár týchto hľadísk znamená systém zimných záhrad.

Funkčná zimná záhrada sa dá vyrobiť z rôznych konštrukčných materiálov. Podľa základných materiálov môže byť z dreva, plastu (PVC), hliníka s prerušeným tepelným mostom a z kombinácii dreva a hliníku.
Pri vyberaní by sme mali zohľadniť funkciu a účelovosť obytnej zimnej záhrady, materiál výplní otvorov na dome či bytu, ich farbu, formu a samozrejme cenu. Vymenované materiály sú dôležité pri výbere typu bočnej steny zimnej záhrady. Strešná konštrukcia môže byť len z výrobného systému, z hliníkovéj
konštrukcie obalenej s PVC krytkami alebo čiste hliníková konštrukcia.
Charakteristika zimných záhrad z PVC: nevyžaduje extra údržbu, ľahko sa čistí. Môže byť fóliované –  veľký výber farieb a imitácií dreva. Má dobré tepelnoizolačné vlastnosti a cenovo je dostupná.

Charakteristika zimných záhrad z hliníka: ľahké čistenie, s prerušením tepeľného mostu ukazuje podobné tepelnoizolačné vlastnosti  ako PVC, môže sa objednať v hociakej RAL farbe, dobre znáša teplotné rozdiely, charakteristické sú čisté línie, ale kvôli lepším vlastnostiam je oproti PVC drahšia.

Charakteristika drevo-hliníkovej zimnej záhrady: z vnútra je drevená – z vonka je hliníková.
Krása a prirodzenosť dreva nám prinesie do nášho domova vysoký estetický a prírodu blízky pocit, pritom z vonkajšiej strany hliníkové krytky chránia drevo voči poveternostným podmienkam.

Na základe doterajších poznatkov je samozrejmé: Zimná záhrada kvôli veľkým preskleneným plochám sa rýchlejšie prehrieva slnkom a rýchlejšie sa ochladzuje vplyvom na vonkajšie chladné počasie, ako normálne
postavený obytný dom. Preto naša firma, keď vám ponúka celohodnotnú obytnú zimnú záhradu, nezabúda na meraniami podoprené fakty. My Vám zohľadnením Vašich nárokov a ich zlúčením s návrhom, so smerovaním zimnej záhrady, typu a štýlu domu, vykurovací systém a na základe toho navrhneme
zimnú záhradu.

K cieľu sa približujeme z dvoch bodov: strecha a bočné steny:
Aby v lete nebolo teplo: – riešenie: tienenie na strechu – alebo dobré sklo s ochrannou schopnosťou voči slnečnej energii, ďalej prevetrávateľnosť cez okná v bočnej stene.
Aby nám v zime nebola zima v zimnej záhrade: riešenie: optimálne navrhnuté vykurovanie, kvalitné bočné steny s vhodným zasklením, nakoľko v zimných obdobiach slnečné lúče prichádzajú “plytko”, z boku prichádzajúce lúče využívame na prehrievanie zimnej záhrady.
Na záver: Dobre navrhnutá zimná záhrada po celý rok sa pohodlne dá využívať ako plnohodnotný obytný priestor, navyše s prírodou-blízkym pocitom, po ktorom túži veľa ľudí vo svojom domove.

Pre Vás, kto rozmýšlate o postavení zimnej záhrady a čítate tieto riadky, nie je hlavnou otázkou, či treba vetrať zimnú záhradu alebo nie. Samozrejme, každý dbá na otvárateľnosť a vetrateľnosť cez bočné steny, keď to je potrebné – na základe aktuálneho počasia. Pre nás, ako skúsených  profesionálov, cieľom je poukázať na to, čo sa môže stať, keď je všetko uzavreté na zimnej záhrade.  Väčšina firiem je pyšná, keď hovorí, že naša zimná záhrada je hermeticky uzavretá a nepremoká do nej!

Bohužial, horšie by už nemohli spraviť  majiteľom.  Nakoľko v zimnej záhrade poväčšine býva veľa kvetov, časté sú mini fontánky a najväčším faktorom je, že tu sa stretne vonkajší studený vzduch a vnútorný teplý, preto je tu možnosť väčšieho zrážania vlhkosti. Okamžite sa ukážu znaky plesne a húb.
Riešením je nami ponúkaný komplexný systém so zabudovanými vetracími otvormi. Anglická firma Ultraframe pred 30 rokmi navrhla a patentovala svoj systém strechy pre zimné záhrady, ktorým používaním zimná záhrada sa prevetráva aj keď je uzavretá. Vďaka tomu do 60% relatívnej vlhkosti predídeme zarosovaniu a plesneniu. Naša firmy zastupuje tento systém vo viacerých štátoch Strednej Európy a preto máme viac-sto spokojných zákazníkov.

Dobre navrhnuté obytné zimné záhrady charakterizujú bočné steny s veľkými, otváravými, presklenenými sekciami, na nich dobre ukotvená strešná konštrukcia s vetriacími otvormi, s bezpečnostným sklom. Použité materiály a zariadenie sa podobá alebo sú totožné s použitými v ostatných obytných priestoroch bytu alebo domu.

V každom ročnom období je využívateľná ako plnohodnotný obytný priestor, je vykurovateľná, zatieniteľná, prírode blízka “šperkovnička” s exkluzívnym  vzhľadom.

Pri navrhovaní zimných záhrad v každom prípade dbáme na štýl obytného domu, použité farby, rozmery a mierky, na základe toho rozhodujeme o forme zimnej záhrady. Navrhovanie nám uľahčuje komplexný strešný systém s dobre navrhnutými a estetickými uzlovými bodmi.
Po určení pôdorysu a jeho dodržaní máme ďalšie možnosti na určenie formy strechy.
Tu by som spomenul určenie sklonu strechy, určenie formy umiestnenia trámov, veľkosť presklenených plôch a používanie ozdobných prvkov. Keď si pozrieme možné formy striech a naše referenčné fotky, môžeme vyhlásiť, že podobajúce zimné záhrady sme už vyrobili ale dve rovnaké ešte nie!

Cena zimnej záhrady vždy závisí od jej formy, od typov naplánovaných výplní otvorov v bočnej stene a ich materiálu. Nenaceňujeme z tabuliek, ale všetky zimné záhrady sú naceňované individuálne na základe jednotlivých položiek.

Dobre navrhnutá zimná záhrada v ideálnej veľkosti a technickými prvkami sa pohybuje v takej cenovej kategórie, ako s podobnými parametrami postavený nový rodinný dom (m2). Rozdiel je v tom, že pri zimnej záhrade môžeme počítať s exkluzívnym dojmom a pocitom luxusného bývania.

Poznajúc trh zimných záhrad je častá táto otázka v okruhu našich zákazníkov. Pokúšame sa pomôcť a poradiť na základe našich skúseností, nakoľko našim cieľom je, aby zákazník, aj keď si nevyberie nás na zrealizovanie zimnej záhrady, ale aspoň aby sa rozhodol podľa správnych kritérií.
Kritérie, ktoré sa oplatí premyslieť  pred rozhodovaní:

 • Akým systémom robia? Zvlášť bočné steny a strecha. Strecha sa nesmie vyrobyť z okenných profilov! (nie sú na to navrhnuté)
 • Čo je systém? strecha, ktorá je v najlepších prípadoch z profilov s prerušeným tepelným mostom a pozváraných pri rohoch – to nie je strešný systém!
  Kvalitný strešný systém je medzinárodným normám vyhovujúci, má do detailov vypracované uzlové body, je vyvinutý a testovaný na využívanie pre prestrešenie zimných záhrad, ľahká montáž, viacstupňový uzáver vody, prispôsobivý rôznym zaťaženiam.
 • Sklo alebo polykarbonát (lexan)? Kto Vám ponúka lexan do kvalitnej zimnej záhrady, chce len predať svoj produkt, kvalita je pre neho druhotná!
 • Sklo do strechy? do strešnej konštrukcie sa môže dať len kalené a lepené bezpečnostné termoizolačné sklo! (vypýtajte si vzorky skiel)
 • Projektovanie? Zimná záhrada  sa považuje za obytný priestor! vypýtajte si projektovú dokumentáciu a statické výpočty (?), treba si rozmyslieť, že viac ton skla a snehu budete mať nad hlavou!
 • Referencie? Vypýtajte si od firmy katalóg referencií, ale pozor! Fotky od výrobcov neberte za referenciu zastupujúcej firmy, lebo sa môže stať, že Vašu zimnú záhradu budú montovať ako prvú – bez skúseností!
 • Záruka? Vyberte si takú firmu, ktorá je už dlhší čas na trhu a má dosť skúseností! (Žiaľ, v dnešnej dobe sa často stáva, že  sa dostávajú pod konkurz)
 • Dobrá cena – veľké zľavy? Najväčšie podvody! Nie je možné ponúkať kvalitu za nízku cenu!
  Vieme: “víno v tabletkách bolo vymyslené pre alergikov na hrozno!”
 • Anglické strešné systémy? Žiaľ to ešte nie je zárukou, totiž najviac anglických výrobcov  nevyvinulo svoj systém pre Stredoeurópske klimatické podmienky. Zo statického hľadiska sú nevyhovujúce!

Preto sa naša firma líši od iných predjacov zimných záhrad, nakoľko mi v prvom rade dbáme na Vaše požiadavky, berieme do úvahy výpočty na danú lokalitu (snehové zaťaženie), zimnú záhradu vždy navrhujeme a vyrábame z kvalitných profilov, slúžiacich a staticky vhodných na tieto účely.

V bočných stenách obytných zimných záhrad v každom prípade používame dvoj- alebo trojsklo, samozrejme termoizolačné. Keď plánujeme dať si postaviť peknú zimnú záhradu, táto otázka sa vzťahuje iba na strešnú konštrukciu. Profesionálny systém zimných záhrad je navrhnutý tak, aby ako výplň sa dali
použiť rôzne typy skiel alebo polykarbonátov v rôznej hrúbke. V nižšie uvedenej tabuľke porovnáme tieto dva výrobky podľa ich využívateľnosti a z hľadislka objednávateľa.

    Sklo:     Polykarbonát:    
Váha: kalené+bezpečnostné termo-sklo (6+12+4+4), 35,2kg/m2 Hrúbka 25mm, 5komorové, 3,2kg/m2
Odolnosť voči rozbitiu: vysoká odolnosť (6mm kalené sklo) vysoká odolnosť (pružnosť)
Priehladnosť: čisté, číre, neskresľujúce číre ale nepriehľadné (iba obrysy je vidno)
Farebnosť: priehľadné so zeleným, modrým a sivým podfarbením číry, biely, bronzový, strieborný (ochranný voči slnku)
Životnosť: akár egy emberöltő časom zostarne, ľahko sa poškrabe
Zvuková izolácia: prijateľná (Rw=min.40dB), počas dažďa tichá prijateľná (Rw=20-25dB), počas dažďa hlučné
Tepelná izolácia: dobrá, 24mm štruktúra skla: U=1,1 W/m2k dobrá, 24mm hrúbka: U=1,5 W/m2K
Ochrana voči slnku vynikajúca kvalita,máme v ponuke sklo s odolnosťou voči slnečnému žiareniu strieborný (odolný voči slnečnému žiareniu), v komôrkach sa ale vzduch prehrieva (existuje ale taký, ktorý až 80% žiarenia odráža)
Cena: vysoká, (štruktúra, ochrana voči slnku, samočistiaci účinok…) Lacnejšie prevedenie (základná ponuka)
Pocit pri používaní: vysoký rôzne vyjadrenia

Kvalitatívne zloženie použitého (navrhovaného) skla v strešnej konštrukcii závisí od smerovania zimnej záhrady, vyžadovanej tepelnej izolácie a podmienok na udržiavanie jeho čistoty. Na základe týchto kritérií, do zimnej
záhrady navrhovanej na južnú stranu použité ochranné sklo  (80% odraz energie), alebo samočistiace sklo môže vyjsť na dvonásobnú cenu, ako sklo navrhované do zimnej záhrady smerujúcej na sever.

Prvotným hľadiskom pri plánovaní zimnej záhrady je smerovanie. Väčšinou nás oslovia s postavením zimnej záhrady už na existujúcu terasu, samozrejme, v týchto prípadoch sa musíme prispôsobiť danej situácii. Pri domoch v plánovacom štádiu je situácia šťastnejšia, tam je ešte možnosť rozmyslieť si
funkciu zimnej záhrady a jej umiestnenie, smerovanie.

Zimné záhrady smerujúce na rôzne svetové strany, budú mať vo väčšine prípadov podobné funkcie ( užitočný obytný priestor – s exkluzívnym výzorom), ale vytvorenie majú rôzne. Pri ich vytváraní používame iný materiál, väčšie otvárateľnosti v bočných stenách, sklá s odrazom slnečnej energie, automatizované strešné okná, tienenie treba využívať na južnej strane. Ale pri zimnej záhrade postavenej na severnú stranu všetko navrhujeme tak, aby sme mohli prijímať  čím viac slnečných lúčov na ďalšie využívanie ich blahodarných vlastností.

Na základe smerovania treba zohľadniť:

 • otvárateľnosť v opláštení, typy výplní otvorov (otváravo-sklopné, v strede otváravé sklopno-posuvné,  zdvižno-posuvné, zhrňovacie).
 • materiál opláštenia, materiál strešnej konštrukcie (PVC, PVC-hliník, hliník, drevo-hliník)
 • kvalitu použitých materiálov, ich farebné prevedenie a dilatačné vlastnosti
 • do opláštenia a do strešnej konštrukcie navrhované konštrukcie skiel (termoizolácia, zvukoizolácia, ochrana voči slnečnej energii)
 • použitie jednotlivých typov tieniacej techniky navrhovaných na strechu či bočné steny
 • použitie strešných okien a tienenia s motorovým ovládaním a so senzorom (vietor, slnko, dážď, teplota)
 • použitie sieťok proti hmyzu

Súhrn: Dobre premyslená a navrhnutá zimná záhrada, ktorá má zohľadnené smerovanie na danú svetovú stranu, môže byť obľúbeným miestom v byte, ako malá šperkovnička.