Novinky

Obytný priestor v zimnej záhrade – 2. článok

télikert, lakótélikert, teraszbeépítés

Zvláštnou formou rozšírenia obytného priestoru je realizácia zimnej záhrady, ktorá sa stane organickou súčasťou budovy. Nespomínaným faktom je, že táto nová, svetlá, prírodou nasiaknutá miestnosť sa veľmi rýchlo stane najobľúbenejšiou obytnou časťou celej rodiny. Má nainštalované umelé kúrenie a používa sa celý rok. Je potrebné nezabúdať na vetranie, chrániť sa pred slnečným žiarením a naopak, v prípade prehriatia priestoru aj pred rýchlym schladením.

Télikert, lakótélikert, teraszbeépítés

Rozšírenie  obytného priestoru zimnou záhradou

Vetranie zimných záhrad

Prekvapujúci je fakt, že pri plánovaní zimných záhrad sa väčšinou neprihliada na dôležitosť vetrania, čo môže mať nepriaznivé následky na interiérový obytný priestor.

Stavebné materiály, ktoré sa používajú na stavbu zimných záhrad, majú čoraz lepšiu izoláciu a vzduchové tesnenie, a tým sa vytvorí hermeticky uzavretý priestor. V dôsledku toho aj v ostatných obytných priestoroch zanikne vetranie.

Pri nesprávnom vetraní sa čoskoro prejavia nepríjemné javy: v zime zahlmené sklá a pleseň, v lete prehrievanie priestorov. Odôvodnenie týchto javov je veľmi prozaické. V byte sa počas našich každodenných aktivít do vzduchu dostane veľké množstvo pary. Dýchaním, varením, kúpaním, upratovaním, praním a sušením bielizne sa tvorí para. V nesprávne vetraných miestnostiach sa na studených múroch (aj pri riešeniach s tepelným mostom) intenzívnejšie objavuje pleseň a v kritických prípadoch sa nadbytočná para zráža na povrchu steny. Tieto javy sú nielen nepríjemnými a neestetickými, ale sú nebezpečné aj pre naše zdravie. Obvodové steny zimných záhrad majú okná a dvere, ktoré sú vyrábané z rôznych materiálov (PVC, drevo, hliník) s takmer dokonalým tesnením, čím zaniká prirodzené vetranie.

Sústavy okien a dverí bočných stien a ich sklá majú v nepriaznivom počasí nižšiu tepelnoizolačnú hodnotu, než iné múry. V dôsledku toho sa riziko zrážania pary zvyšuje.

Télikert, lakótélikert

V lete nám, naopak, robí problémy prehrievanie priestorov. Najlacnejším riešením, ktoré bráni hromadeniu tepelnej energie, je vetranie. Po dlhšom čase bez vetrania v zimnej záhrade môže teplota v letných mesiacoch vystúpiť aj na 50°C (v kritických prípadoch aj 70°C). Schladenie tak vyhriatej miestnosti je veľmi náročné. Nehovoriac o škodách spôsobených na rastlinách a zariadení.

SUNWOOD zimné záhrady majú vstavané vetranie, pomocou ktorého sa tieto problémy ľahko riešia bez otvárania či zatvárania okien a dverí.

V chladnom počasí je možné nastavenie prúdenia vzduchu prostredníctvom vetracieho systému, predchádzame tým možnej kondenzácii pary. Keďže vetranie (prúdenie vzduchu) sa uskutočňuje v priestore nad našou telesnou výškou, nepociťujeme prievan.

V letných mesiacoch sa absolútnym otvorením vetracích otvorov (pod okrajom konštrukcie strešného systému) vytvorí permanentné prúdenie vzduchu. Tento spôsob využívania je optimálny pri vnútorných tienidlách, lebo tým zabraňuje vytvoreniu tepelného vzduchového vaku.

Treba myslieť aj na umiestnenie zimnej záhrady. Môže sa ľahko stať, že pri intenzívnom slnečnom žiarení budeme potrebovať ochranné sklá proti slnečnému žiareniu, tieniaci systém alebo klimatizačné zariadenie.

Ďalšími zaujímavými postrehmi budeme pokračovať v našich nasledujúcich článkoch. S vašimi prípadnými otázkami neváhajte kontaktovať našich expertov, ktorí Vám ochotne poradia.